St Mary’s CBGS 2015

Barnes, Paul: Top school ‘A’ Level Government & Politics (First Trust Bank) Formerly St Teresa’s PS.
Breathnach, Conall: Chernek, Mark: Christian, Damien:
Christie, Mark: Top school ‘A’ Level in Business Studies: Formerly St Kevin’s PS.
Crothers, Mark:
Doyle, Sean: Top school ‘A’ Level in Biology (The McClure Medal):  (Formerly Christian Brothers School). Top school ‘A’ Level in Chemistry (The Northern Bank Medal): Sean Doyle (Christian Brothers’ School)
Fitzsimons,  Pearse: Forsythe, Jamie:  Hanna, Nathan: Hill, Gareth: Jackson, Steven: Jordan,  Ciaran: Kearney, Eoin: 
Kennedy, Brian: Laverty, Liam:
McCartan, Ciaran: Top school ‘A’ Level in Art (The Dominic Shannon Memorial Award): Ciaran  (Malone Integrated College)
McCullough, Conchur: McFall-Jackson, Robert:  McKenna, Eoghan:  McGeough, Karl:  McGlone, Sean:
McPolin, Gary : Meryvn, Pádraig:
Murphy, Aaron:  Top school ‘A’ Level in Applied Business Studies. Formerly (St Kevin’s PS)
Murphy, Déaglán: O’Rawe, Pierce: Pendleton, Ryan:
Raffo, Christopher: Reilly, Jude:
I.C.T (The Kevin Jennings Medal): Jay Smith (St Mark’s P S)

Top school ‘A’ Level in Computing: Liam Laverty (Scoil na Fuiseoige)
English (The Serridge Medal): Steven Jackson (St Anne’s P S)
Financial Studies: Adam Perry (St John the Baptist P.S)
Geography (The Francis Rice Memorial Medal): Mark Christie (St Kevin’s P S.)
History (The Bank of Ireland): Pádraig Meryvn (St Oliver Plunkett P S)

Irish (Cumann Gaelach Scoil Mhuire): Liam Laverty (Scoil na Fuiseoige)
Mathematics: (The Rev. Bro. McGreevy Medal): Ciaran Jordan (St John the Baptist P.S)
Media Studies: Jamie Forsythe (Good Shepherd P S)
Moving Image Arts: Ryan Pendleton (St Aidan’s PS)
Music: Steven Jackson (St Anne’s P.S)
National Diploma in Sport: Mark Chernek (St Anne’s P S)
Physics (DJ MacRandal Medal): Damien Christian (St Mark’s P S)
Physical Education (The Glenn O’Hare Medal) Gary McPolin (St John the Baptist P S)
Religion (The Brother Mallon Medal): Gareth Hill (St Anne’s P S)
Spanish (The McEvoy Medal): Steven Jackson (St Anne’s P S)
Technology: Paul Barnes (St Teresa’s P S)

Bonn Shéamais Mhic Eachaidh
Déaglan Murphy (Bunscoil Phobal Feirste)

The Bro. Monaghan Cup
Presented to the outstanding pupil who entered Senior School from other schools

Conall Breathnach (Coláiste Feirste)

Outstanding performance without an individual award
Robert McFall-Jackson (Coláiste Feirste)

Brian Kennedy (St Teresa’s P.S.)
Sean McGlone (Bunscoil Phobal Feirste)

Top AS performance

Colm Crothers (Good Shepherd P.S)
Eoin Kearney (St John the Baptist P.S.)
Conchur McCullough (Holy Child P.S.)
Eoghan McKenna (Bunscoil Phobal Feirste)
Jude Reilly (Holy Trinity P.S.)
Pierce O’Rawe (St John the Baptist P.S.)
Christopher Raffo (St John the Baptist P.S.)

Sporting Achievements

Basketball Player of the Year
Karl McGeough (Our Lady Queen of Peace P.S.)

Soccer Player of the Year
Brian Kennedy (St Teresa’s P.S.)

Hurler of the Year
Déaglán Murphy (Bunscoil Phobal Feirste)

Gaelic Footballer of the Year
Pearse Fitzsimons (Aquinas Grammar School)

Water Polo Player of the Year
Nathan Hanna (St Coleman’s P.S.)

Edmund Rice Perpetual Trophy & Gold Medal
(Overall best performance at A Level)

Liam Laverty (Scoil na Fuiseoige)

Aaron Murphy, Ciaran McCartan, Sean Doyle, Mark Christie, Sean Doyle, Liam Laverty, Steven Jackson, Adam Perry, Mark Christie (St Kevin’s P S.)
Government & Politics (First Trust Bank): Paul Barnes (St Teresa’s P S)
History (The Bank of Ireland): Pádraig Meryvn (St Oliver Plunkett P S)
I.C.T (The Kevin Jennings Medal): Jay Smith (St Mark’s P S)
Irish (Cumann Gaelach Scoil Mhuire): Liam Laverty (Scoil na Fuiseoige)
Mathematics: (The Rev. Bro. McGreevy Medal): Ciaran Jordan (St John the Baptist P.S)
Media Studies: Jamie Forsythe (Good Shepherd P S)
Moving Image Arts: Ryan Pendleton (St Aidan’s PS)
Music: Steven Jackson (St Anne’s P.S)
National Diploma in Sport: Mark Chernek (St Anne’s P S)
Physics (DJ MacRandal Medal): Damien Christian (St Mark’s P S)
Physical Education (The Glenn O’Hare Medal) Gary McPolin (St John the Baptist P S)
Religion (The Brother Mallon Medal): Gareth Hill (St Anne’s P S)
Spanish (The McEvoy Medal): Steven Jackson (St Anne’s P S)
Technology: Paul Barnes (St Teresa’s P S)
Bonn Shéamais Mhic Eachaidh
Déaglan Murphy (Bunscoil Phobal Feirste)
The Bro. Monaghan Cup
Presented to the outstanding pupil who entered Senior School from other schools
Conall Breathnach (Coláiste Feirste)
Outstanding performance without an individual award
Robert McFall-Jackson (Coláiste Feirste)
Brian Kennedy (St Teresa’s P.S.)
Sean McGlone (Bunscoil Phobal Feirste)
Top AS performance
Colm Crothers (Good Shepherd P.S)
Eoin Kearney (St John the Baptist P.S.)
Conchur McCullough (Holy Child P.S.)
Eoghan McKenna (Bunscoil Phobal Feirste)
Jude Reilly (Holy Trinity P.S.)
Pierce O’Rawe (St John the Baptist P.S.)
Christopher Raffo (St John the Baptist P.S.)
Sporting Achievements
Basketball Player of the Year
Karl McGeough (Our Lady Queen of Peace P.S.)
Soccer Player of the Year
Brian Kennedy (St Teresa’s P.S.)
Hurler of the Year
Déaglán Murphy (Bunscoil Phobal Feirste)
Gaelic Footballer of the Year
Pearse Fitzsimons (Aquinas Grammar School)
Water Polo Player of the Year
Nathan Hanna (St Coleman’s P.S.)
Edmund Rice Perpetual Trophy & Gold Medal
(Overall best performance at A Level)
Liam Laverty (Scoil na Fuiseoige)

The Senior Prizegiving held on Thursday 17th December 2015

for the A Level Students who left last summer.

Academic Awards at ‘ A ’ Level

Applied Business Studies: Aaron Murphy (St Kevin’s P S)
Art (The Dominic Shannon Memorial Award): Ciaran McCartan (Malone Integrated College)
Biology (The McClure Medal): Sean Doyle (Christian Brothers School)
Business Studies: Mark Christie (St Kevin’s P.S.)
Chemistry (The Northern Bank Medal): Sean Doyle (Christian Brothers’ School)
Computing: Liam Laverty (Scoil na Fuiseoige)
English (The Serridge Medal): Steven Jackson (St Anne’s P S)
Financial Studies: Adam Perry (St John the Baptist P.S)
Geography (The Francis Rice Memorial Medal): Mark Christie (St Kevin’s P S.)
Government & Politics (First Trust Bank): Paul Barnes (St Teresa’s P S)
History (The Bank of Ireland): Pádraig Meryvn (St Oliver Plunkett P S)
I.C.T (The Kevin Jennings Medal): Jay Smith (St Mark’s P S)
Irish (Cumann Gaelach Scoil Mhuire): Liam Laverty (Scoil na Fuiseoige)
Mathematics: (The Rev. Bro. McGreevy Medal): Ciaran Jordan (St John the Baptist P.S)
Media Studies: Jamie Forsythe (Good Shepherd P S)
Moving Image Arts: Ryan Pendleton (St Aidan’s PS)
Music: Steven Jackson (St Anne’s P.S)
National Diploma in Sport: Mark Chernek (St Anne’s P S)
Physics (DJ MacRandal Medal): Damien Christian (St Mark’s P S)
Physical Education (The Glenn O’Hare Medal) Gary McPolin (St John the Baptist P S)
Religion (The Brother Mallon Medal): Gareth Hill (St Anne’s P S)
Spanish (The McEvoy Medal): Steven Jackson (St Anne’s P S)
Technology: Paul Barnes (St Teresa’s P S)

Bonn Shéamais Mhic Eachaidh
Déaglan Murphy (Bunscoil Phobal Feirste)

The Bro. Monaghan Cup
Presented to the outstanding pupil who entered Senior School from other schools
Conall Breathnach (Coláiste Feirste)

Outstanding performance without an individual award
Robert McFall-Jackson (Coláiste Feirste)
Brian Kennedy (St Teresa’s P.S.)
Sean McGlone (Bunscoil Phobal Feirste)

Top AS performance

Colm Crothers (Good Shepherd P.S)
Eoin Kearney (St John the Baptist P.S.)
Conchur McCullough (Holy Child P.S.)
Eoghan McKenna (Bunscoil Phobal Feirste)
Jude Reilly (Holy Trinity P.S.)
Pierce O’Rawe (St John the Baptist P.S.)
Christopher Raffo (St John the Baptist P.S.)

Sporting Achievements

Basketball Player of the Year
Karl McGeough (Our Lady Queen of Peace P.S.)

Soccer Player of the Year
Brian Kennedy (St Teresa’s P.S.)

Hurler of the Year
Déaglán Murphy (Bunscoil Phobal Feirste)

Gaelic Footballer of the Year
Pearse Fitzsimons (Aquinas Grammar School)

Water Polo Player of the Year
Nathan Hanna (St Coleman’s P.S.)

Edmund Rice Perpetual Trophy & Gold Medal
(Overall best performance at A Level)

Liam Laverty (Scoil na Fuiseoige)